DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 04.07.2014 08:42:33 

Sebastián je naše slniečko

ako napredujeme...

                                                                     

Od založenia stránky prešiel nejaký čas a Sebastián má kopu nových vecí, s ktorými sa chceme s vami podeliť.

 

Máme zasebou operáciu nôh.  Sebi to zvládol celkom dobre. Prvé tri dni boli ťažšie, zrejme ho to bolo, ale teraz je už dobre. Tento piatok mú budú sadry po 4 týždňoch dávať dole a začne cvičenie, aby sa šlachy udržali v správnej forme. Aj nám to dosť rýchlo utieklo. Uvidíme koľko nohy zoslabli. Takto trávil väčšinu času, pozeraním rozprávok, čítaním. Ale bol aj zimnom štadióne pozrieť hokej- brášku a na návšteve v Trenčíne, aby sme mu to trochu zpestrili. (28.2.2011)

                     

 

2.februára sme absolvovali psychologickú poradňu, ohladom zápisu do školy. Sebastián má odklad, zatiaľ na rok. S pani psychologičku pekne spolupracoval, čítal, spieval, kreslil, rozprával - bola prekvapená, že na rozsah postihu vie toho dosť, pekne spolupracuje, komunikuje.

 

Od júla minulého roku sa Sebastián výrazne posunul hlavne po mentálnej stránke.  Robí krátke troj až štvorslovné vety, kladie otázky, je zvedavý a drzý. Vyberie si, ktorú rozprávku chce pozerať, ktorú knihu chce čítať. V niektorých básničkách vie povedať jeden aj dva verše.

Vyberá si ľudí, s ktorými komunikuje. Vykrikuje v obchode na pokladníčky, prekladá nám nákup z pásu, občas sa hrabe aj v cudzom košíku.

Učíme sa nové básničky, nacvičujeme pexeso zatiaľ len so šiestimi obrázkami.

Lepšie usedí, v sede po turecky sa udrží už perfektne.

 Teraz nás čaká predlžovanie šliach na nohách – 4 týždne sadry na nohách. Potom sa mu bude šiť špeciálny lykrový oblek na mieru, ktorý vplýva na obnovenie nervových dráh, lepšie držanie tela, ktorý sa šije v Anglicku.

 Keďže bude mať 6 rokov, bojujeme s našimi úradmi o osobného asistenta. Do školy bude mať odklad, zatiaľ na rok.

 

 

Absolvovali sme pár vyšetrní v nových ambulanciách- u zubára a na logopédii.

U pani zubárky bolo fain, perfektný prístup, Sebastián spolupracoval, zuby máme v poriadku.Dokonca potrebné malé zákroky by sme mohli absolvovať tu, nemuseli by sme cestovať do Bratislavy.

Boli sme aj na prvej logopedii, intuitívne sme nastúpili správnym smerom. Máme nacvičovať troj až štvor slovné vety, ktoré vystihujú nejaký dej. Špeciálne lízať lízatko, aby sme posilnili jazyk.                                                                                     (22.7.2010)

 

Po roku sme absolvovali kontrolu na očnom a na chirurgii. Všetko je v poriadku, oči sa nezhoršili, dokonca sme museli čakať, či vôbec zaškúli. Na chirurgii sme dopadli tak dobre, že ak sa nič neprihodí, máme prísť až za rok.  

 Už dlhšiu dobu usedí pekne rovno sám na stoličke. Dokonca u dochtora urobil cvik, s ktorým dochtor vôbec nepočítal, že by ho zvládol. Pomáha cvičenie na fit opte.  Začína niektoré slová aj pekne skloňovať a vytvára jednoduché vety, občas trafí farbu. Pravá noha sa troch zhoršila, ale je to spôsobené väčšou záťažou, keďže sa s ním viacej chodí. (29.3.2010)

 

 

Sebastián oslávil 5 rokov

 

         

                                           sfukovanie sviečok                                                                                                               okrem iných darčeko dostal aj vláčik s bublifikom  

 

Po roku sme znovu začali používať chodítko "Lojzík", naprvý krát mu to celkom išlo, hlavne, keď sa ponáhlal pre čokoládu. Stále navštevujeme pána dochtora, asi tak dva krát do týždňa, kúpili sme malú fit loptu a trénujeme rovnováhu. Pán dochtor najväčšiu zmenu pozoruje v náraste svalovej hmoty, hlavne na nohách a chrbte a je vyrovnaná pravá a ľavá strana. Najväčší posun je v reči, pusa sa mu rozviazala.  Stále hladá kapra vo vani, pozrie a povie " neni, spapali". (26.1.2010)

 
Už 6 týždňnov sa nám venuje MUDr. Pavel Navrátil. Je to detský traumatológ, robí alternatívnu medicínu - masáže, akupunktru, akupresúru... Narazili sme naňho náhodou. Intezívne s ním pracuje niekoľkokrát do týždňa. A na Sebinkovi je to vidieť. Nohy má krásne uvolnené, spevnené a má  dokonca aj svaly. Chrbát sa krásne upravil, je pevnejší. Pravá ruka začína byť tiež lepšia, volnejšia. Krajšie  chodí za ruky, na kolenách sa zdvihne bez opory, lepšie lozí ako rýchlik. Každý večer ho masírujem a naťahujem podľa pokynov pána dochtora.

Okrem toho sa mu jazyk rozväzuje viac a viac, vie ďalšiu básničku : Pláva kačka po jazere.  (25.10.2009)

 

 

"Hají, belí, kočka v zelí"  toto je verš z pesničky, ktorý vie Sebastián zaspievať. (24.8.2009)

 

"Zjem to všetko sám!"

  

(máj 2009)

 

Sebi už lozí celkom normálne ako zdravé deti, akurát pomalšie. Ale čo máme nové, vie piť cez slamku, fúkať do flauty. V riekankách doplní slovov vo verši, rozširuje svoju slovnú zásobu. (15.3.2009)

 

 

Huráá  - začali sme chodiť po štyroch, ešte to nie je stopercentné, ale pomaly sa to rozbieha. Začalo to , že sa Sebi hral na psíka Lakyho, ktorý navštevuje detské centrum. Dal sa na štyri a havkal na nás, postupne sa začal posúvať do predu. Keď má nejaký predmet, ktorý ho zaujme, ako napríklad flaša od piva a poviem mu poď po štyroch, tak sa snaží. je veľmi šikovný.(10.12.2008)

Sebastián sa začína hrať a to si myslím, že je veľký pokrok po mentálnej stránke. Vozí traktor, nakladá a vykladá zvieratká, robí havárku, točí kolieska. V zologickej v Bratislave som mu kúpila máňušku opicu, lebo vie pekne povedať opica. Keď mu ju dám na ruku a spievame, tak opica tancuje, dá jej napiť, vyťahá ju za uši, urobí jeje háhá a uloží ju do postielky spať. Podáva jej kocky, keď stavia komín, hádže si s ňou loptu.  Šúcha auto po byte a plazí sa za ním. Sám si číta knihy a rozpráva si. (30.9.2008)

" Dobrý deň" tak takto pozdravil Sebastiánko včera pána dochtora, keď sme prišli na akupunktúru, nebolo to hneď asi až po dvoch minútach, ale bolo to krásne, aj pána dochtora to potešila a pobavilo.  Sebinek sa dosť rozrečnil, opakuje všetko, v aute keď jazdím ja (som čerstvý šofér) opakuje po tatkovi spojka, brzda, jeď....Televízne zvučky športu a počasia, tak pozná, že už zdruhej izby kričí "šport" alebo "tma, den" na počasie. Bojuje s nami, keď ho dávame do kočíka a potom je urazený a nerozpráva sa s nami, najradšej by chodil, zbieral kamienky, trhal trávu a kvety.  Pekné bolo, keď sme sa vrátili potýždni z dovolenky a v postielke si s povzdychom povedal "doma".     (7.8.2008)

A zasa máme niečo nové, Sebi si z ľahu sám kľakne bez pomoci, to je veľký úspech. Povie ako sa volá " EBI", koľko má rokov, povie "brďo", opakuje a opakuje a opakuje....., pomenuje všetkých členov rodiny včetne babky a deda.  (13.6.2008)

Rozšírila sa mu slovná zásoba, pred dvomi mesiacmi sme napočítali asi 50 slov, teraz ich je viac, ale začal opakovať, všetko možné, čo počuje. Niekedy povie len konce slov a niekedy, hlavne ťažké slová, zopakuje a niektoré si aj zapamätá. Ozýva sa dokial sa mu človek neozve. Keď svieti slniečko povie DEN, keď svieti lampa TMA. Pozdraví á-hoj. Naučil sa jesť také malé veci ako su lentilky a ovocné čočky, dokonca si ich zoberie vzorovým pinzetovým úchopom. Pije z pohára, niekedy slušne, niekedy púšťa potápčov a niekedy to vypúšťa kútikmi von, je to veľká sranda. Hrá sa s autami, vkladá kocky do otvorov, pozná Jakubove veci a hneď volá "Jájo,Jájo".   Ukáže, že ciká do plienky a ukáže na WC -aa. Na každého hokejistu v televízii "kričí Jájo hraj, bomba". V chodítku chodí veľmi rád, celkovo chodí rád, rozkáže si obuť topánky "cupky" a chodiť.  Ráno keď otvorí oči kričí "Jájo ham ko" (kakao)  a potom "školka tam". Chodí na návštevu do škôlky. Zaujíma ho všetko možné. Je to len  malý súhrn všetkého, čo robí, nie sú len starosti, ale aj radosti. (7.5.2008)